26 kwi 2012

Google - Project Glass ... parodia

Jakiś czas temu Google pokazało światu swój nowy projekt, a raczej jego koncept zatytułowany Project Glass. Jest to futurystyczna wizja rodem z filmu "Uniwersalny Żołnierz", gdzie tytułowy żołnierz nosi specjalne okulary. Okulary te dostarczają interfejs HUD i nanoszą na to co widzimy różnorodne informacje.  Projekt Google to dość designerska wizja okularów i interfejsu. W ostatnich dniach w sieci pojawiły się filmiki parodiujące ten pomysł.




22 kwi 2012

Instalacja serwera mumble w systemie open Suse 12.1

Mumble jest programem do komunikacji głosowej dedykowanym głównie dla graczy. Jego główne zalety to niskie zużycie łącza, małe wartości opóźnień, bardzo dobrą jakością rozmowy oraz szyfrowanie połączeń. Jest idealną alternatywą dla TeamSpeek i Ventrillo. Program udostępniony jest na licencji BSD, można uruchomić go na wszystkich liczących się  systemach operacyjnych (Windows, Mac OS X, iOS oraz GNU/Linux).  Mumble został napisany w architekturze klient serwer. To oznacza, że do prawidłowej pracy potrzebny jest nam serwer. Nazwa serwera mumble to murmur, znajduje się ona pakiecie mumble-server i tak samo nazywa się w systemie.


18 kwi 2012

Czy wiesz jak tworzony jest linux ?

Dawno, dawno temu w połowie lat 80 człowiek znany pod nazwiskiem Richard Matthew Stallman postanowił założyć fundację Free Software Fundation i opracować ideę Wolnego Oprogramowania (Free Software). Następstwem tego było rozpoczęcie pracy nad darmowym odpowiednikem komercyjnego systemu UNIX. System został nazwany GNU (GNU's Not Unix), a prace nad nim rozpoczęto od kompilatora GCC (GNU Compiler Collection). Umożliwiło to powstanie kolejnych programów projektu GNU. W roku 1991 student z Finlandii, Linus Torvalds, wykorzystując kompilator GCC oraz założenia systemu GNU zbudował jądro, które nazwał Linux. Jądro to zostało rozpowszechnione na listach dyskusyjnych, które umożliwiły innym dołączenie się do projektu. Nadszedł moment gdy FSF szukała jądra dla swojego systemu GNU, wybór padł na jądro młodego studenta.

14 kwi 2012

Jak [nie] wygląda informatyk

Informatyk - kto to właściwie jest? Wg serwisu wikipedia.pl informatyk to osoba, która wykształciła się na specjalistę w dziedzinie nauk komputerowych. Liczba profesji informatycznych sięga dziś ok. 20, a najważniejsze z nich to: programista i administrator. Jak są postrzegani informatycy w dzisiejszych czasach, gdy spora część biznesu opiera się o narzędzia informatyczne ? Nie wiem, ale mam nadzieje, że nie tak jak na poniższych filmikach.




12 kwi 2012

Jak nie tworzyć aplikacji w wersjach testowych - czyli hakowanie SecureCRT dla GNU/Linux

Firma VanDyke Software jest autorem jednego z najlepszych narzędzi dla profesjonalistów, tj. klienta do bezpiecznego zdalnego dostępu do systemów opartych o Unix lub Linux, transferu plików i tunelowania danych. bezpiecznego zdalnego dostępu do systemów opartych o Unix lub Linux, transferu plików i tunelowania danych.

Na początku SecureCRT był dostępny tylko na platformę MS Windows, jednak od jakiegoś czasu developerzy z VanDyke Software pracują na wersją  dla systemów z rodziny *nix. Aktualnie można pobrać jej wersje testową, która jest pełnowartościowa przez 30 dni. Po upływie tego czasu aplikacja prosi o podanie kodu aktywacyjnego. Jednak istnieje banalny sposób na ominięcie tego "zabezpieczenia".

Cisco / ssh / linux / bash ... czyli jak szybko i sprawnie zarządzać większą ilością routerów.

Opis sytuacji: 
Gdzieś na ziemi w dziwnych lokalizacjach znajduje się ok 80 routerów cisco 800. Wszystkie skonfigurowane w bardzo podobny sposób "z palca". Brak narzędzia do automatycznego zarządzania. Możliwe jest tylko zarządzanie via Secure Shell.
Cel:
Zautomatyzowanie logowanie do urządzeń  po przez ssh wraz z akceptacją klucza oraz wprowadzania zmian w konfiguracji.


11 kwi 2012

openSuSE 12.1 - instalacja domyślna

Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej dystrybucji systemu GNU/Linux do zainstalowania w zamian lub obok jedynego słusznego systemu ? Do wyboru masz wiele różnych dystrybucji o różnym poziomie komplikacji używania, np: gentoo, slackware, centos, fedora, ubuntu, openSuSE.
Poniższy opis przedstawia krok po kroku proces instalacji systemu z logiem  gekona.




"The Day The Routers Died..."

 Popis wokalny Gary'ego Feldman'a na zakończenie konferencji RIPE 55 .... dawno, dawno temu.