Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej dystrybucji systemu GNU/Linux do zainstalowania w zamian lub obok jedynego słusznego systemu ? Do wyboru masz wiele różnych dystrybucji o różnym poziomie komplikacji używania, np: gentoo, slackware, centos, fedora, ubuntu, openSuSE.
Poniższy opis przedstawia krok po kroku proces instalacji systemu z logiem gekona.
Poniższy opis przedstawia krok po kroku proces instalacji systemu z logiem gekona.
- Pobierz obraz płyty DVD w formacie ISO ze strony projektu openSuSE.
- Po pobraniu całego obrazu, przed wypaleniem go na płycie warto sprawdzić jego sumy kontrolne. Na stronie projektu umieszczone są trzy sumy kontrolne wykonane innymi sposobami. Wystarczy zweryfikować tylko jedną, sprawdzenie pozwoli upewnić się ze pobrany plik nie jest uszkodzony.
- Wypalamy płytkę i boot'ujemy z niej nasz komputer. W zależności od domyślnych ustawień możemy być zmuszeni do zmiany sekwencji boot'owania naszego komputera. Czasem należy dostać się do systemu BIOS lub wybrać odpowiednią opcje w czasie rozruchu komputera.
- Przy poprawnym boot'owaniu monitor powinien przywitać nas ekranem wyboru boot'owania z dysku twardego, instalacj, odzyskiwania systemu itp itd.
Wybieramy opcję "Installation", po chwili pojawi się czarny ekran jak na kolejnym obrazku.
- Następny krok to wybór języka oraz ustawień klawiatury.Tu zgodnie z preferencjami wybieramy odpowiedni język. Warto zaznaczyć iż mamy możliwość wyboru tylko jednego rodzaju ustawień klawiatury tzn. "polski" - w domyśle "polski programisty".
- Ustawmy poprawną datę, godzinę i strefę czasową. W przypadku osób mieszkających na terenie Polski będzie to odpowiednio "Europa" oraz "Polska".
- Przyszedł czas na wyznaczenie partycji na system plików. Domyślnie dysk zostanie podzielony na trzy partycje.
Pierwsza to partycja swap, czyli partycja wymiany używana w przypadku gdy zabraknie pamięci RAM.
Kolejne partycje zostaną sformatowane z użyciem systemu plików ext4 i zostaną zamountowane jako główny punkt mountowania "/" oraz "/home/". Możliwy jest inny podział, jednak nie jest on zalecany w przypadku osób nie doświadczonych.
- Wybór środowiska graficznego. Możemy wybrac miedzy najnowszą wersją Gnome 3 (Gnome Shell), KDE4, LXDE i XFCE. Ponieważ jest to domyślna instalacja zostanie dodane KDE4.
- Dodanie użytkownika - należy podać pełną nazwę użytkownika, np. imię i nazwisko, login oraz hasło. W przypadku podania zbyt prostego hasła np "abc123" zostanie wyświetlony dodatkowy komunikat informujący o jego słebej komplikacji - oczywiście można wymusić jego akceptacje, jednak nie jest to zalecane.
- Przegląd przygotowanych do instalacji pakietów/grup programów i potwierdzenie wstępnej konfiguracji systemu. Ekran pozwala na modyfikacje takie jak uruchomienie usługi ssh, otwarcie portu w zaporze sieciowej, dodanie dodatkowych pakietów.
- Instalacja właściwa, czyli przygotowanie partycji, systemu plików, kopiowanie potrzebnych plików oraz instalacja i konfiguracja wybranych pakietów. Przed rozpoczęciem procesu należy ostatecznie potwierdzić chęć przeprowadzenia instalacji. Mając na uwadze wydajność komputera proces ten może potrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.
- Ostatni etap czyli końcowa konfiguracja oraz ponowne uruchomienie systemu. Po restarcie system jest gotowy do pracy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz