3 maj 2012

Open Suse 12.1 - zdalna instalacja

Czasem zdarza mi się otrzymać całkiem "przypadkowo" zadanie specjalne, które wydaje się być nie wykonalne. Przykładem takiego zadania jest konieczność zainstalowania systemu operacyjnego na sprzęcie, który nie posiada karty graficznej lub jest ona uszkodzona. Ewentualnie nie mam ochoty siedzieć w głośnej i zimnej serwerowni, przeklikując się przez kolejne etapy instalacji. 
Osobiście miałem "przyjemność" instalować system Suse Linux Enterprise Server  na maszynie z procesorem PowerPC, która  jako interfejs do komunikacji z użytkownikiem wykorzystuje port szeregowy oraz tekstowy terminal komputerowy. Zabawa po przez terminal w graficznym lub   tekstowym interfejsie instalatora, przypominała używanie arabskiego  mapowania klawiatury. 
Po kilku próbach uruchomienia instalatora postanowiłem poszukać innego rozwiązania, po przekopaniu się przez dokumentacje na stronach producenta znalazłem sposób zdalnej instalacji systemu. Jeśli jednak nie mamy dostępu do sieci boot loader posiada własną, wbudowaną dokumentacje, dostęp uzyskujemy po wciśnięciu klawisza F1.

Po uruchomieniu, wybieramy opcję "Installation", a w polu "Boot Options" wpisujemy następujący ciąg znaków:

UseSSH=1 SSHPassword=tajnehaslo


Po załadowaniu się podstawowych elementów instalatora na ekranie pojawi się komunikat odnośnie konfiguracji interfejsu sieciowego. Do wyboru mamy konfigurację automatyczną (z użyciem DHCP) lub ręczną. 


Po wyborze konfiguracji automatycznej, z użyciem protokołu DHCP, instalator rozpocznie poszukiwanie dostępnych serwerów DHCP wysyłając pakiety DHCP REQUEST.


W przypadku gdy w sieci, do której podłączony jest host nie mamy działającej usługi DHCP musimy skonfigurować interfejs sieciowy ręcznie. W tym celu wpisujemy nie zajęty przez innego hosta adres ip w  formacie CIDR. W kolejnym kroku podajemy adres bramy domyślnej oraz jeśli będzie potrzeby adres serwera DNS.


Gdy wszystkie potrzebne parametry zostaną skonfigurowane, system uruchomi odpowiednie usługi (serwer ssh oraz X11), a na ekranie pojawi się informacja o sposobie połączenia.


Z tego punktu możliwe są dwie drogi przeprowadzenia instalacji, tj. w trybie tekstowym lub graficznym.
Aby przeprowadzić instalacje w trybie tekstowym wystarczy połączyć się po przez protokół ssh na jego standardowy port jako użytkownik root z hasłem podanym wcześniej jako parametr przy bootowaniu.
Po zalogowaniu się w systemie w celu uruchomienia instalatora wystarczy podać polecenie yast·




Wybierając tryb graficzny na lokalnej maszynie musi być zainstalowany serwer Xwindow, w przypadku systemu GNU/Linux używanego jako stacja graficzna usługa jest domyślnie dostępne i uruchomiona. Jeśli używamy systemu MS Windows musimy doinstalować odpowiednie oprogramowanie.
Następnie z użyciem naszego ulubionego klienta ssh łączymy się z przypisanym wczesniej adresem IP jednak dodatkowo musi zostać uaktywniona opcja przekierowania X11.
Polecenie dla systemu linux to:

ssh -X root@192.168.1.132

Gdzie -X uaktywnia przekierowanie X11, a adres 192.168.1.132 pokrywa się z przypisanym adresem ip do hosta, na którym będzie instalowany system.
Po zalogowaniu należy tak jak wczesniej wpisać polecenie yast, po kilku sekundach na naszym pulpicie zostanie wyświetlony graficzny instalator systemu openSuse. 





Istnieje również możliwość ręcznego skonfigurowania adresu IP oraz bramy domyślnej w podobny sposób jak hasła przy bootowaniu instalatora. Aby to wykonać należy wraz z linią  UseSSH=1 SSHPassword=tajnehaslo dodać wpis  hostip=192.168.1.132/24 gatway=192.168.1.1 .
Oczywiście adresy należy dopasować do własnej adresacji sieci.







   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz