17 paź 2012

Zmiana bramy domyślnej w Open SuSE

Routing, czyli proces wyboru odpowiedniej trasy pakietu, który skierowany jest do innej sieci niż sieć przyłączeniowa urządzenia wysyłającego pakiet.
Innymi słowy gdzie wysłać pakiet aby np dotarł do internetu?
Sam procesy routingu można podzielić na dwie grupy routing dynamiczny i statyczny. Routing dynamiczny (a dokładniej protokoły routingu dynamicznego) oraz statyczny  spotyka się głównie w wysoce wyspecjalizowanych komputerach zwanych routerami. Sam routing statyczny najczęściej używany jest na wszelkiego rodzaju urządzeniach końcowych takich jak komputery, drukarki, tablety i inne. W systemie Open SuSE istnieje kilka możliwości ustawienia domyślnej trasy routingu (inaczej nazywanej bramą domyślną).

26 cze 2012

Rapsberry PI - zmiana rozmiaru partycji na karcie SD


Raspberry Pi to platforma komputerowa stworzona przez Raspberry Pi Foundation. Premiera urządzenia miała miejsce 29 lutego 2012 roku.
Urządzenie oparte jest na układzie Broadcom BCM2835 SoC, który składa się z procesora ARM1176JZF-S 700 MHz, VideoCore IV GPU i 256 megabajtów (MB) pamięci RAM. Urządzenie nie posiada wbudowanego dysku twardego, a w zamian posiada złącze dla kart SD w celu załadowania systemu operacyjnego i przechowywania danych. Aby dopasować obraz systemu dla wszystkich kart pamięci domyślne wielkość partycji root to mniej niż 2GB, dzięki temu obraz można mieścić na kartach SD o różnej pojemności. W tym miejscu pojawia się pytanie, jak użyć pozostałego dostępnego wolnego miejsca.

23 maj 2012

SecureCRT feature reqest

Jakiś czas temu zwróciłem się z prośba do developerów SecureCRT o dodanie możliwości podglądu dwóch lub więcej terminali jednocześnie w jednym oknie aplikacji. Jest to dość przydatna funkcjonalność w przypadku gdy pracujemy z wieloma sesjami jednocześnie. Z założenia miało to wyglądać jak putty connection manager lub gnome connection manager. 
Dziś otrzymałem maila od osoby pracującej na stanowisku "SecureCRT Product Director" w Vandyke Software z informacją iż moja prośba została spełniona w najnowszej wersji SecureCRT 7.0 beta i mogę ją przetestować. 





12 maj 2012

Jak odtworzyć drzewo katalogów

Czasem zachodzi potrzeba szybkiego odtworzenia struktury katalogów jednak bez ich zawartości. Ręczne odtwarzanie bardzie skomplikowanych struktur może być dość czasochłonne. Można to wykonać w bardzo szybki sposób. Z pomocą przychodzą dwa polecenia,  mianowicie find oraz cpio.
Na początek należy stworzyć listę katalogów do odtworzenia:
find . -type d -print | cpio -o > /tmp/drzewo

Następnie odtworzyć ją w nowej lokalizacji poleceniem:
cpio -id < /tmp/drzewo

11 maj 2012

Jak zablokować teamviewer (ASA/Pix oraz Linux).

Od jakiegoś czasu w sieci dostępne jest oprogramowanie  umożliwiające zdalne sterowanie odległymi komputerami przez sieć internet z ominięciem zapór sieciowych, natowania oraz innych standardowych zabezpieczeń. Jednym z takich programów jest własnie TeamViewer.
O ile takie rozwiązanie dla osób świadczących zdalne wsparcie znajomym, rodzinie ewentualnie zarabiających na w wsparciu informatycznym firm jest czymś fantastycznym, to w przypadku bezpieczeństwa IT i dostępu do zasobów firmy z zewnątrz jest czymś nie chcianym. Zablokowanie działania tego typu aplikacji nie jest łatwe, gdyż używa ona rozproszonej sieci pośredników sieciowych. Rozwiązaniem jest zablokowanie komunikacji do wybranych domen, a raczej rozwiązywanie nazw pewnych domen. 


7 maj 2012

"The number of vSphere HA heartbeat datastores for this host is 1, which is less than required: 2"


Przy konfiguracji  vSphere'owego klastra wysokiej dostępności złożonego z dwóch hostów i jednego wspólnego zasobu dyskowego często pojawia się problem z brakiem wymaganej liczby podłączonych wspólnych zasobów. Objawia się to komunikatami "Insufficient resources to satisfy HA failover level on cluster ..." oraz The number of vSphere HA heartbeat datastores for this host is 1, which is less than required: 2″. Rozwiązaniem tego problemu jest dopisanie odpowiednich parametrów w konfiguracji HA klastra.

3 maj 2012

Open Suse 12.1 - zdalna instalacja

Czasem zdarza mi się otrzymać całkiem "przypadkowo" zadanie specjalne, które wydaje się być nie wykonalne. Przykładem takiego zadania jest konieczność zainstalowania systemu operacyjnego na sprzęcie, który nie posiada karty graficznej lub jest ona uszkodzona. Ewentualnie nie mam ochoty siedzieć w głośnej i zimnej serwerowni, przeklikując się przez kolejne etapy instalacji. 
Osobiście miałem "przyjemność" instalować system Suse Linux Enterprise Server  na maszynie z procesorem PowerPC, która  jako interfejs do komunikacji z użytkownikiem wykorzystuje port szeregowy oraz tekstowy terminal komputerowy. Zabawa po przez terminal w graficznym lub   tekstowym interfejsie instalatora, przypominała używanie arabskiego  mapowania klawiatury. 

26 kwi 2012

Google - Project Glass ... parodia

Jakiś czas temu Google pokazało światu swój nowy projekt, a raczej jego koncept zatytułowany Project Glass. Jest to futurystyczna wizja rodem z filmu "Uniwersalny Żołnierz", gdzie tytułowy żołnierz nosi specjalne okulary. Okulary te dostarczają interfejs HUD i nanoszą na to co widzimy różnorodne informacje.  Projekt Google to dość designerska wizja okularów i interfejsu. W ostatnich dniach w sieci pojawiły się filmiki parodiujące ten pomysł.




22 kwi 2012

Instalacja serwera mumble w systemie open Suse 12.1

Mumble jest programem do komunikacji głosowej dedykowanym głównie dla graczy. Jego główne zalety to niskie zużycie łącza, małe wartości opóźnień, bardzo dobrą jakością rozmowy oraz szyfrowanie połączeń. Jest idealną alternatywą dla TeamSpeek i Ventrillo. Program udostępniony jest na licencji BSD, można uruchomić go na wszystkich liczących się  systemach operacyjnych (Windows, Mac OS X, iOS oraz GNU/Linux).  Mumble został napisany w architekturze klient serwer. To oznacza, że do prawidłowej pracy potrzebny jest nam serwer. Nazwa serwera mumble to murmur, znajduje się ona pakiecie mumble-server i tak samo nazywa się w systemie.


18 kwi 2012

Czy wiesz jak tworzony jest linux ?

Dawno, dawno temu w połowie lat 80 człowiek znany pod nazwiskiem Richard Matthew Stallman postanowił założyć fundację Free Software Fundation i opracować ideę Wolnego Oprogramowania (Free Software). Następstwem tego było rozpoczęcie pracy nad darmowym odpowiednikem komercyjnego systemu UNIX. System został nazwany GNU (GNU's Not Unix), a prace nad nim rozpoczęto od kompilatora GCC (GNU Compiler Collection). Umożliwiło to powstanie kolejnych programów projektu GNU. W roku 1991 student z Finlandii, Linus Torvalds, wykorzystując kompilator GCC oraz założenia systemu GNU zbudował jądro, które nazwał Linux. Jądro to zostało rozpowszechnione na listach dyskusyjnych, które umożliwiły innym dołączenie się do projektu. Nadszedł moment gdy FSF szukała jądra dla swojego systemu GNU, wybór padł na jądro młodego studenta.

14 kwi 2012

Jak [nie] wygląda informatyk

Informatyk - kto to właściwie jest? Wg serwisu wikipedia.pl informatyk to osoba, która wykształciła się na specjalistę w dziedzinie nauk komputerowych. Liczba profesji informatycznych sięga dziś ok. 20, a najważniejsze z nich to: programista i administrator. Jak są postrzegani informatycy w dzisiejszych czasach, gdy spora część biznesu opiera się o narzędzia informatyczne ? Nie wiem, ale mam nadzieje, że nie tak jak na poniższych filmikach.




12 kwi 2012

Jak nie tworzyć aplikacji w wersjach testowych - czyli hakowanie SecureCRT dla GNU/Linux

Firma VanDyke Software jest autorem jednego z najlepszych narzędzi dla profesjonalistów, tj. klienta do bezpiecznego zdalnego dostępu do systemów opartych o Unix lub Linux, transferu plików i tunelowania danych. bezpiecznego zdalnego dostępu do systemów opartych o Unix lub Linux, transferu plików i tunelowania danych.

Na początku SecureCRT był dostępny tylko na platformę MS Windows, jednak od jakiegoś czasu developerzy z VanDyke Software pracują na wersją  dla systemów z rodziny *nix. Aktualnie można pobrać jej wersje testową, która jest pełnowartościowa przez 30 dni. Po upływie tego czasu aplikacja prosi o podanie kodu aktywacyjnego. Jednak istnieje banalny sposób na ominięcie tego "zabezpieczenia".

Cisco / ssh / linux / bash ... czyli jak szybko i sprawnie zarządzać większą ilością routerów.

Opis sytuacji: 
Gdzieś na ziemi w dziwnych lokalizacjach znajduje się ok 80 routerów cisco 800. Wszystkie skonfigurowane w bardzo podobny sposób "z palca". Brak narzędzia do automatycznego zarządzania. Możliwe jest tylko zarządzanie via Secure Shell.
Cel:
Zautomatyzowanie logowanie do urządzeń  po przez ssh wraz z akceptacją klucza oraz wprowadzania zmian w konfiguracji.


11 kwi 2012

openSuSE 12.1 - instalacja domyślna

Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej dystrybucji systemu GNU/Linux do zainstalowania w zamian lub obok jedynego słusznego systemu ? Do wyboru masz wiele różnych dystrybucji o różnym poziomie komplikacji używania, np: gentoo, slackware, centos, fedora, ubuntu, openSuSE.
Poniższy opis przedstawia krok po kroku proces instalacji systemu z logiem  gekona.




"The Day The Routers Died..."

 Popis wokalny Gary'ego Feldman'a na zakończenie konferencji RIPE 55 .... dawno, dawno temu.